top of page

Czy świadectwo energetycznego dla nieruchomości podlegających transakcji będzie obowiązkowe?

Tak, od 28 kwietnia 2023 roku wejdzie w życie ustawa o efektywności energetycznej budynków, która wprowadza obowiązek posiadania świadectwa energetycznego dla nieruchomości podlegających transakcji.


Nowe przepisy wymagają, aby każda nieruchomość, która będzie podlegać transakcji, posiadała aktualne świadectwo energetyczne. Oznacza to, że jeśli chcemy sprzedać, kupić lub wynająć nieruchomość, musimy posiadać ważne świadectwo energetyczne. Dotyczy to zarówno nieruchomości mieszkalnych, jak i komercyjnych, takich jak biura czy sklepy.


Zgodnie z informacjami podanymi na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska, obowiązek posiadania świadectwa energetycznego dotyczy nieruchomości podlegających transakcji, tj. sprzedaży, najmu lub dzierżawy. Oznacza to, że jeśli nieruchomość została wynajęta przed wejściem w życie ustawy o efektywności energetycznej budynków, to nie ma obowiązku posiadania świadectwa energetycznego przez właściciela lub zarządcę nieruchomości. Jednakże w przypadku gdy wynajmujący chce uzyskać świadectwo energetyczne dla swojego mieszkania lub domu, może to zrobić dobrowolnie, co z pewnością przyniesie korzyści w postaci niższych kosztów eksploatacji oraz podniesienia atrakcyjności oferty wynajmu dla potencjalnych najemców.


Dlatego też warto już teraz zacząć działać i skontaktować się ze specjalistą w celu uzyskania aktualnego świadectwa energetycznego dla swojej nieruchomości. W ten sposób unikniemy niepotrzebnych opóźnień i kosztów związanych z nieposiadaniem wymaganego dokumentu. Warto pamiętać, że świadectwo energetyczne to nie tylko obowiązek prawny, ale także narzędzie, które pozwala na oszacowanie kosztów związanych z użytkowaniem nieruchomości oraz na wykrycie ewentualnych problemów z izolacją termiczną czy instalacją grzewczą, co wpłynie na poprawę komfortu życia w danej nieruchomości.


Jeśli jesteś właścicielem nieruchomości lub wynajmujesz mieszkanie lub dom i chcesz uzyskać świadectwo energetyczne przed wejściem w życie ustawy o efektywności energetycznej budynków, to zachęcamy Cię do skontaktowania się z naszym biurem nieruchomości. Współpracujemy z osobami uprawnionymi do wystawiania świadectw energetycznych, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie w tej dziedzinie. Nasz zespół doradców jest gotowy, by pomóc Ci w uzyskaniu wymaganego dokumentu w sposób szybki, łatwy i profesjonalny. Skontaktuj się z nami, a postaramy się odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania i wątpliwości, a także umówić wizytę osoby uprawnionej do wystawiania świadectwa energetycznego w dogodnym dla Ciebie terminie. Dzięki temu będziesz miał pewność, że Twój budynek spełnia wymagania prawa, a Ty zyskasz nie tylko wiedzę na temat efektywności energetycznej swojej nieruchomości, ale także oszczędności w postaci niższych rachunków za energię.


38 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page