top of page

Co zrobić w Polsce po zakupie mieszkania z rynku wtórnego? Przewodnik dla nowych właścicieli.

Zakup własnego mieszkania to ważny krok w życiu, ale poza samym procesem zakupu istnieje wiele innych spraw, o których należy pamiętać. Po nabyciu nieruchomości w Polsce, konieczne jest podjęcie kilku istotnych działań, aby uporządkować swoje nowe mieszkanie pod względem prawnym i finansowym. W tym artykule przedstawimy kilka kluczowych kroków, które warto podjąć po zakupie mieszkania w Polsce.


Zgłoszenie podatku od nieruchomości: Jednym z pierwszych kroków, jakie należy podjąć po zakupie mieszkania w Polsce, jest zgłoszenie podatku od nieruchomości. Masz na to 14 dni od dnia uzyskania prawa do nieruchomości. Aby to zrobić, udaj się do właściwego urzędu miasta (urzędu gminy) i złóż odpowiedni wniosek. Warto dowiedzieć się o wymaganych dokumentach i formularzach, aby przygotować się odpowiednio.


Wpis do księgi wieczystej: Po sfinalizowaniu transakcji zakupu, otrzymasz akt notarialny, który potwierdza twoje prawo do nieruchomości. Wniosek do sądu o wpis do księgi wieczystej składa notariusz drogą elektroniczną, bezpośrednio po sporządzeniu aktu notarialnego, jednak w niektórych sytuacjach możesz być zobligowany do złożenia wniosku osobiście np. jeżeli nabyłeś nieruchomość w drodze dziedziczenia. Skieruj wtedy wniosek do Sądu Rejonowego w celu złożenia wniosku o uwzględnienie Ciebie jako nowego właściciela w księdze wieczystej lub o utworzenie nowej księgi, jeśli dotychczasowa nie istnieje. To działanie ma na celu oficjalne potwierdzenie Twojego prawa do nieruchomości. Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości, warto skonsultować się z notariuszem lub bezpośrednio z sądem, aby uzyskać szczegółowe informacje na temat procedury związanej z wpisem do księgi wieczystej lub utworzeniem nowej księgi.


Wykreślenie hipoteki: Po dokonaniu transakcji, w której nabywca spłaca zadłużenie hipoteczne na rzecz banku, konieczne jest wykonanie dodatkowego kroku w celu wykreślenia hipoteki z księgi wieczystej. W tym przypadku, poprzedni właściciel, czyli dawny dłużnik hipoteczny, musi dostarczyć nabywcy dokument, który potwierdza spłatę zadłużenia hipotecznego i zwalnia nieruchomość z obciążenia hipotecznego. Po otrzymaniu dokumentu, nabywca udaje się do sąd i układa wniosek o wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej. Wniosek powinien zawierać informacje dotyczące nieruchomości, numer księgi wieczystej oraz załącznik w postaci listu mazania. Sąd dokonuje weryfikacji wniosku i po jego pozytywnym rozpatrzeniu dokonuje wykreślenia hipoteki z księgi wieczystej.


Skontaktuj się z dostawcami usług publicznych: Po zakupie mieszkania będziesz musiał przepisać bądź założyć liczniki dla usług publicznych, takich jak prąd, gaz, woda itp. Skontaktuj się z odpowiednimi dostawcami i umów się na podłączenie usług do swojego mieszkania. Upewnij się, że masz dostęp do niezbędnych dokumentów, takich jak akt notarialny, aby udowodnić swoje prawo do nieruchomości.


Skontaktuj się z zarządcą nieruchomości, biurem spółdzielni lub wspólnotą mieszkaniową, aby dokonać przepisania liczników wody na swoje nazwisko oraz ustalić wysokość opłat czynszowych.

Po zakupie mieszkania warto skontaktować się z odpowiednią instytucją, która zarządza nieruchomością, czyli wspólnotą mieszkaniową, zarządcą nieruchomości lub biurem spółdzielni. Zgłoszenie ma na celu przepisanie liczników wody na Twoje nazwisko oraz ustalenie wysokości czynszu.

W trakcie zgłaszania się do wspólnoty mieszkaniowej lub zarządcy nieruchomości będziesz musiał dostarczyć dokumenty potwierdzające zakup mieszkania, takie jak akt notarialny czy umowa sprzedaży. Na podstawie tych dokumentów zostanie przepisany licznik wody na Ciebie jako nowego właściciela. Dodatkowo, ustalona zostanie wysokość czynszu, który obejmuje opłaty za utrzymanie części wspólnych budynku, koszty zarządzania, fundusz remontowy itp.


Zgłoś zmianę adresu: Po nabyciu nowej nieruchomości konieczne jest zgłoszenie zmiany adresu. Powiadom odpowiednie instytucje, takie jak urząd miasta (urząd gminy), urząd skarbowy, banki, ubezpieczyciele itp. o swoim nowym adresie. Zgłoszenie adresu można zrealizować osobiście w urzędzie lub za pomocą formularzy dostępnych online.


Ubezpiecz swoje mieszkanie: Jednym z istotnych aspektów posiadania własnego mieszkania jest ubezpieczenie go. Skontaktuj się z ubezpieczycielem i wybierz odpowiednią polisę ubezpieczeniową dla swojej nieruchomości. Ubezpieczenie mieszkania pomoże Ci zabezpieczyć się przed ewentualnymi szkodami, takimi jak pożar, kradzież czy zalanie. Przed podjęciem decyzji, porównaj oferty różnych ubezpieczycieli, aby znaleźć najkorzystniejsze warunki.


Zakup mieszkania to ważne wydarzenie, które wymaga podjęcia pewnych kroków po transakcji. W Polsce należy zgłosić podatek od nieruchomości w odpowiednim urzędzie miasta (urzędzie gminy) w ciągu 14 dni od nabycia nieruchomości. Następnie, ważne jest zarejestrowanie nieruchomości oraz zgłoszenie zmiany adresu w odpowiednich instytucjach. Nie zapomnij również o ubezpieczeniu mieszkania i organizacji przeprowadzki. Wreszcie, ciesz się swoim nowym mieszkaniem i dostosuj je do swoich preferencji.

26 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page